Ciemny

Jak zrobić EKSPERYMENT? Hodowla mikroorganizmów w domu!

emce□
Subskrybuj
wyświetleń 183 129
98% 12 423 183

Jak wykonać eksperyment naukowy i prawidłowo zapisać jego wyniki? W odcinku pokazujemy jak używać karty eksperymentu (linki do ściągnięcia: ibb.co/gUM5KK oraz ibb.co/mM15KK ) Omawiamy poszczególne etapy i realizujemy badanie! W warunkach domowych przygotowaliśmy pożywkę do hodowli mikroorganizmów (z rosołu!) i zobaczyliśmy, co udało się wyhodować z naszych dłoni.
Wspominamy również, że bakterie i spółka wcale nie są takie złe, jak się je czasem maluje. :)
Mamy też dla Was konkurs, w którym są do wygrania 3 urządzenia wielofunkcyjne HP Ink Advantage 3785 - takie same, jakie użyliśmy w odcinku. Zadanie polega na tym, abyście opisali w komentarzach na PLvid pod tym filmem, Wasz pomysł na eksperyment. Ujmijcie pomysł jak najkrócej, najlepiej w jedynym zdaniu.
Na Wasze odpowiedzi czekamy do 10 października do godziny 14.00. Nagrodzimy 3 osoby z najciekawszymi pomysłami. Powodzenia!
Tu możecie ściągnąć kartę eksperymentu:
ibb.co/gUM5KK oraz ibb.co/mM15KK
Tu nasza wypełniona karta z doświadczenia z mikrobami:
ibb.co/iArNYe oraz ibb.co/fq1d6z
Partnerem materiału jest HP. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym urządzeniu kliknijcie w link: bit.ly/2xaB0xm
Źródła:
- N. Fierer, M. Hamady, C. L. Lauber, R. Knight, The influence of sex, handedness, and washing on the diversity of hand surface bacteria, PNAS, www.pnas.org/content/early/2008/11/12/0807920105
- pl.wikipedia.org/wiki/Szczep_121
- K Kashefi,DR Lovley, Extending the upper temperature limit for life, „Science” science.sciencemag.org/content/301/5635/934
- E. Yong, Mikrobiom, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego

Opublikowany

 

4 paź 2018

emceemce2emce kwadrateksperymentmikrobymikroorganizmybakterierękaodcisk rękiodciskodcisk dłonidłońdoświadczeniehodowla mikroorganizmów w domujak zrobić eksperyment?hipotezahipoteza badawczajak zrobić doświadczeniepożywka do hodowlipożywkapożywka dla bakteriipożywka dla mikrobówfilm popularnonaukowykanał popularnonaukowyszalkipetriego

Udostępnij:

Link:

Ściągnij wideo:

Ładuję.....

Dodaj do:

Moja lista odtwarzania
Do obejrzenia
Komentarze 1 271
emce□
emce□ 4 dni temu
Konkurs został rozstrzygnięty. Wybrane przez nas komentarze możecie zobaczyć na naszej karcie społeczności. Było bardzo trudno zdecydować, ponieważ napisaliście naprawdę dużo mega ciekawych pomysłów. Gratulujemy! :)
Filip Rdzeń
Filip Rdzeń 4 godzin temu
Zacznij nagrywać ASMR prosze!!!
Clickbait.
Clickbait. 5 godzin temu
Wystarczy nie myć rąk przez tydzień
Maksymilian Kołtunowicz
a mozna je hodowac tak przez lata? Jak ptaszniki lub jaszczurki? prosze o odpowiedz :)
Blaise Pascal
Blaise Pascal 2 dni temu
Po tym odcinku zainspirowałaś mnie do umycia naczyń, ostatnio w nocy obudził mnie dziwy dźwięk silnikowy, teraz wiem że cywilizacja autorsko zwana "zlewoanami" odpaliła swój pierwszy program kosmiczny i zmierzali ku sufitowi odpalić grzyba bilogicznego potocznie nazywanego na śląsku "pleśniokiem na ścianie" w celu kolonizacji i mianowania siebie cywilizacją globalną. Szczerze to nienawidzę zmywać naczyń i poczekałbym jeszcze chwilę, ale od kiedy zaczęli bombardować okoliczne meble antymaterią, to uznałem, że czas najwyższy na masową zagładę.
Tchorg
Tchorg 2 dni temu
Przydała by się wam Lama UV żeby wysterylizować powietrze. Pozamykać okna, sprawdzić żeby nie było przeciągów, i zostawić ją włączoną, zależy od mocy, ale im dłużej tym lepiej, oczywiście się pozbyć rzeczy narażonych na UV. Można też robić to pod lampą UV ale kominiarka i okulary wskazane, oczywiście krótki rękawek też nie jest polecany :D.
l BaoBao l
l BaoBao l 2 dni temu
Koszmar dla pedantów
Tomasz Katana
Tomasz Katana 3 dni temu
moja koleżanka ma takom bluzke
Monika Miarka
Monika Miarka 3 dni temu
czemu masz renke hłopaka ;)
GabrielXD
GabrielXD 3 dni temu
Em Z Jakiego Kraju Jesteście?
Mateusz Jurkowski
Uwielbiam naukę 😁
Oliwer Spiżewski
Kto wygrał?
Marek
Marek 3 dni temu
Sam alkohol etylowy jest mało skuteczny do dezynfekcji ja używałem płynu desprej dostępny w sklepach z wyposażeniem medycznym i nigdy nie miałem problemu z zakażeniem, no i pożywkę bym zrobił w garnku ciśnieniowym gdzie temperatura dochodzi do 120st.C, żeby zniszczyć formy przetrwalnikowe. Podczas dezynfekcji też przydałoby się ubrać maskę żeby nie dmuchać skażonym powietrzem wszędzie wokół ;)
Oliwer Spiżewski
U mnie na społeczności nic nie ma, czy mógłby ktoś napisać kto wygrał?
Zuza B.
Zuza B. 4 dni temu
Jak masz na imię
Zosi Żurek
Zosi Żurek 5 dni temu
Emce mam taką samą sukienkę w takie wzorki 🌈🌈😍😂
Polski renifer
Polski renifer 5 dni temu
Super film...Jak zwykle ^^ Uwielbiam twój głos❤
Damian Dąbrowski
Wiem że piszę po czasie, ale w przyszłym tygodniu mam pięć konkursów więc musiałem się uczyć :). Ja chciałbym sprawdzić eksperymentalnie czy: 1. Prace domowe mają pozytywne czy negatywne skutki w nauczaniu (ja zakładam że negatywne) 2. Smartfony w szkole mają zły wpływ na wyniki w nauce.(ja myślę że jest wręcz na odwrót, ale nie mam na to odpowiednich argumentów) 3. Słuch absolutny da się wyćwiczyć.
Igor Boruta
Igor Boruta 5 dni temu
Da się zrobić pożywkę dla bakterii mlekowych?
Oliwia Żugaj
Oliwia Żugaj 5 dni temu
Emce dziękuję Ci za te świetne filmy! Dzięki Tobie dowiaduję się naprawdę bardzo wielu przydatnych w codziennym życiu rzeczy. Mam dobrą pamięć, więc dzięki temu zapamiętuję to szybko i potrafię zastosować w życiu albo na lekcjach biologii. Ale to dzięki tobie wiem o tych konkretnych, ciekawych rzeczach! Dziękuję! 😘
RAINBOV vlog
RAINBOV vlog 5 dni temu
robiłam coś takieko
Veygr
Veygr 5 dni temu
Ile tu alkoholu się zmarnowało.
emce□
emce□ 5 dni temu
Czas na pisanie komentarzy na konkurs się skończył. Przeczytamy wszystko co napisaliście i w najbliższym czasie poinformujemy o tym jakie komentarze wybraliśmy i kto wygrał :)
kermit Lola
kermit Lola 4 dni temu
Gdzie opublikowane będą wyniki? ;)
Hubert Kostka
Hubert Kostka 5 dni temu
Mam nadzieję że ja a gdzie o tym poinformujecie???
Paula Kurczych
Paula Kurczych 5 dni temu
Super E extra m miła C cicha E extra
julian niewazne
julian niewazne 5 dni temu
spóźniłem się pół godziny :'D
Justyna Kopec
Justyna Kopec 5 dni temu
Chętnie zbadałabym jakie związki w powietrzu (wydzielane czy to przez żywe rośliny, czy tak jak w przypadku jesieni opadłe rozkładajace się liscie) powodują charakterystyczny zapach powietrza w różnych porach roku, a w związku z tym wywołują określone emocje i dalej, dzięki naszej niezwykle trwałej "pamięci zapachowej" - określone wspomnienia.
Adam chemLab
Adam chemLab 5 dni temu
#EXPERYMENT Hej emce. zostawiam tutaj tylko opis, bo film z doświadczenia jest jeszcze renderowany(wolny komputer) Problem badawczy: Czy drożdże piekarnicze rozwiną się szybciej w roztworze glukozy czy bulionu z kostki rosołwej. Hipoteza: Drożdże powinny rozwinąć się szybciej w bulionie Doświadczenie: przygotowano roztwór kostki rosołowej (1 na 400ml wody i dodano płaską łyżeczkę glukozy z apteki) W drugiej próbce sporządzono roztwór glukozy o podobnym stężeniu jak poprzednio. pobrano próbkę drożdży piekarniczych i rozproszono w 10ml ciepłej, destylowanej wody. Dzięki temu mamy równą zawartość w każdym 1 ml do pożywek umieszczonych w buteleczkach na kał z apteki,po sterylizacji dodano po 1ml zawiesiny drożdży. Umieszczono zestaw w cieplarce własnej konstrukcji z pudełka po butach z grzałką, termometrem i sterowaniem na Arduino. Zapewniono inkubację w temperaturze 28-30*C po 24 godzinach sprawdzono wyniki. Buteleczka z bulionem była znacznie bardziej mętna od próbki kontrolnej samego bulionu, dostrzec można było bombelki gazu. Znacznie mniej intensywniej reakcja przebiegała w roztworze glukozy. Hipoteza potwierdzona moim zdaniem dlatego, gdyż rosół zawiera mikroskładniki, azot, siarkę czy pierwiastki jak Molibden, mangan, które nie tyle stymulują rozwój drożdży jak są niezwykle im potrzebne: do budowy i regulowania prawidłowego działania komórki.
Adam chemLab
Adam chemLab 5 dni temu
Za chwilę jak wrzucę film, to dodam linka z doświadczenia/eksperymentu
Frugos
Frugos 5 dni temu
0:00 hey vsauce Michael here
Karolina Maślińska
1) Czy w kremach dostępnych na rynku, reklamujących się posiadaniem w swoim składzie komórek macierzystych, faktycznie znajdują się żywe komórki macierzyste i w jakich ilościach? 2) Opcjonalnie: jaki wpływ te komórki miałyby mieć na kondycję cery? Z dotychczasowych badań, wiadomo, że roślinne komórki macierzyste ani jakiekolwiek inne nie mają żadnego wpływu na stan skóry, dlatego bardziej interesujące wydaje mi się to czy w ogóle w formie żywej są one obecne w kosmetykach ;)
Marta Niedzwiecka
Moje pomysły na eksperymenty: 1. Cyjanotypia - czyli jak uzyskać obraz bez użycia aparatu fotograficznego :) 2. Lewitacja w polu magnetycznym - czyli co to są nadprzewodniki? 3. Ogród chemiczny - wyjaśnienie zagadnień jakimi są: dysocjacja elektrolityczna i zjawisko osmozy
to nie ja
to nie ja 6 dni temu
Pomysł na eksperyment. Czy mikro-organizmy nam znane mogły by przetrwać w warunkach występujących na innych planetach np. Tytan księżyc Saturna? Stworzyć warunki występujące tam (atmosfere 98,6%-azot, 1,4%-metan. Temperatura -178°C ) naprzykład w szczelnie zamknientym akwarium, po czym w jakiś sposób wprowadzić tam mikro-organizmy i po jakimś czasie w jakiś sposób je (jeśli przetrwają) wydobyć i zbadać jakie zmiany w nich zaszły.
Adam M
Adam M 6 dni temu
EKSPERYMENT: Ile jest rodzajów bakterii na klawiaturze lub myszce po ? czasie użytkowania
Mrs.Kornik
Mrs.Kornik 6 dni temu
Założę się że moja pani od biologii puści to na lekcji xd
Mr Cullen
Mr Cullen 6 dni temu
Pleśń to mój pomysł na konkurs. wytłumacznie jak powstaje pleśń i spróbójcie wychodować pleśń np w oleju na ogórku itp i zrobcie coś podobnego z pomocą drukarki HP. Pozdrawiam
Myg dol
Myg dol 6 dni temu
Raz Miałam Tak Że O Niczym Nie Myślałam a musiałam liczyć bo miałam matematykę i nagle zaczęłam coś pisać sama nie wiedziałam co a nagle patrzę a tu napisałam wynik xd
Natalia Ochnik
Natalia Ochnik 6 dni temu
Chciałabym zbadać jakie bakterie są na Okocim noski
Amelianna.pl
Amelianna.pl 6 dni temu
Czemu wasz piesek nie ma części ciała... wiecie o co chodzi??
Aleksandra Chomińska
ㅑ료유ㅓㅗㅇ퐁 ㅓㅎ ㅏㅍ엎ㄴㅎ오ㅓㅠ오ㅓㅑㄷ ㅜ어ㅗㅑㅗ저ㅑㅗㅠㅓㅏㅗㅓㅐㅔ죠 퇴촌보이 🙆
MaxCraft _
MaxCraft _ 6 dni temu
Rozpalanie ognia bez zapałek manganian(VII)potasu +gliceryna
Urkeka
Urkeka 6 dni temu
Istnienie taka teoria, że trądzikiem nie można się zarazić, ale skoro jest on wywoływany przez bakterie to mając kontakt bezpośredni ze skórą zarażoną lub przedmiotami, które mają z nią styczność powinno być to możliwe? PS. Skoro były dłonie, to teraz stopy :D tam pewnie dopiero się dużo dzieje :D
Urkeka
Urkeka 6 dni temu
mi ostatnio pod deską do krojenia zrobił się ciekawy mikrob. Po prostu jedna strona była brudna, więc przewróciłam ją na drugą. I tak sobie ta deska została na tydzień :D później sprzątałam i jak podniosłam deskę znalazłam na niej i na blacie takie zgniłozielone kropki. To, że pleśń, to tam kij, ale konsystencja mnie zaskoczyła. Gdy chciałam to zmyć, to się ulotniło :D Pyłek się zrobił :D Widziałam sporo wyhodowanych przypadkiem przeze mnie mikrobów (tak, jestem bardzo ujową panią domu), ale takie cuś pierwszy raz :D
DeadShutFire
DeadShutFire 6 dni temu
Eksperyment: Czy w kosmosie są bakterie jakieś mikroorganizmy ? Hipoteza: Uważam że są ponieważ myślę że wszędzie jest chociaż najmniejsze życie Ps nie jestem biologiem nie interesuje się nią ani innymi przedmiotami przyrodniczymi ale jestem ciekawy świata i nie biorę udziału w konkursie ale jestem ciekawy odpowiedzi
Ferixyn
Ferixyn 6 dni temu
Co, jak ktoś jest leworęczny?
adam kowalski
adam kowalski 6 dni temu
Mylisz tezę z hipotezą.
Sudowiec
Sudowiec 6 dni temu
0:00 Co wy wszyscy z tym vsaucem?
Klawisz
Klawisz 6 dni temu
chęciałbym zbadać, czy fale radiowe wybijają wolne elektrony, a w zasadzie udowodnić, że niebwybijają, oraz zbadać wpływ fali radiowych na przyciąganie piorónów, a w zasadzie udowodnić, że jest one znikome, o ile w ogóle jest
Kacper Daniel
Kacper Daniel 6 dni temu
Napisałem już jeden komentarz ale po namyśle chciałbym również sprawdzić jak różne płyny będą oddziaływały na rośliny. Sprawdziłbym np. Napój energetyzujący, Kawę, Herbatę, Colę, Detergent, Mocz i inne. Robiłbym to pewnie przez jakiś miesiąc czy dwa żeby wyraźnie zobaczyć efekty. Pozdrawiam Emce!
Kacper Daniel
Kacper Daniel 6 dni temu
Zawsze mnie ciekawiło w jaki sposób jedzenie sie trawi w żołądku i jelitach, jak się ono tam zachowuje. Myślę, że właśnie to chciałbym sprawdzić. Wiem, że jest dużo takich filmików na PLvid i nie tylko ale to nie to samo co na własnej skórze. Musiałbym zrobić spory research, żeby wszystko możliwie jak najlepiej odwzorować. Z tego co mi wiadomo to niezbędny jest kwas solny bo taki mamy w żołądku a reszta to sprawa właśnie researchu. Pozdrawiam Emce !
Patrycja Rostankowska
Żeby brzebadać ile bakterii kryje się na podeszwach butów lub chodnika na ulicy
Hania Rajca
Hania Rajca 6 dni temu
A co jeśli ktoś jest uczulony na podgrzane kości 😢😢
Soca
Soca 6 dni temu
*Siema, zalozylem sie z kolegami ze jak dobije 1 tyś. subow to dostane 100zl ktore dostaniecie w konkursie! A jezeli zostawisz mi suba to odwdziecze sie tym samym* 💖💖
kasia XDD
kasia XDD 6 dni temu
Możecie zrobić eksperyment fizyczny z działu elektrostatyki (został opisany w mojej książce, ale chcę to zobaczyć na żywo 😆) Polecenie: przygotuj elektroskop i przyłóż naelektryzowaną pałeczkę ebonitowa (lub coś innego, byleby naelektryzowanego) i zobaczyć, czy naprawdę tę papierki na końcu się poruszą. O, i jeszcze przy okazji możecie pokazać jak wygląda uziemianie :)
Jakaś kupa
Jakaś kupa 6 dni temu
Bo prawą sie masturbujesz
Paweł Jagielski
Paweł Jagielski 6 dni temu
Czy da się wyczarować złoto w domu? Dlaczego jest tyle warte? Oto moje pytania na konkurs
MixFakt
MixFakt 6 dni temu
Trochę fuj.
Gabrysia Rosiak
Gabrysia Rosiak 6 dni temu
Masz taką samą bluzkę jak ja! 🍲🍜🥂
Izabela Pietrzyk
Izabela Pietrzyk 6 dni temu
[ #Konkurs ] Oto mój pomysł na doświadczenie :D Problem badawczy: sprawdzenie czy długość fali elektromagnetycznej ma wpływ na rozwój odpowiedniego szczepu bakterii lub grzybów (np Aspergillus). Hipoteza: Długość fali elektromagnetycznej ma wpływ na rozwój odpowiedniego szczepu. Próba kontrolna: Hodowla w warunkach dzień-noc bez udziału wyselekcjonowanych czynników. Próby badawcze: 1. Hodowla podczerwieni (1100nm) 2. Hodowla w bliskiej podczerwieni (850nm) 3. Hodowla w świetle widzialnym (650nm) 4. Hodowla w świetle widzialnym (450nm) 5. Hodowla w bliskim ultrafiolecie (350nm) 6. Hodowla w ultrafiolecie (300nm)
Gustaw Kapuściński
Proponuję eksperyment polegający na sprawdzeniu właściwości absorpcyjnych, adsorpcyjnych i filtracyjnych różnych substancji/materiałów. Polegałoby to na stworzeniu kolumny filtracyjnej i przefiltrowaniu przez nią zanieczyszczonej wody. Można byłoby zastosować węgiel aktywny, węgiel drzewny, żwir, piasek, bawełnę, sorbent do zbierania wycieków olejowych i kolejno kolorymetryczne (lub - jak możecie - dokładniejsze) oznaczenie zmian stężeń substancji chemicznych przed i po filtracji. Kolumny mogłyby być wielowarstwowe. Można byłoby określić zmiany poziomu zanieczyszczenia cząstkami stałymi np. poprzez pomiar ilości przechodzącego przez menzurkę z zawiesiną/cieczą światła, padającego np. na fotodiodę. Ciekawe byłoby filtrowanie wody zanieczyszczonej skoagulowanym olejem, benzyną, alkoholem, siarczanem miedzi, nadmanganianem potasu, wody z kałuży etc... Co o tym myślicie? Dzięki za świetne materiały i pozdrawiam
miniual
miniual 7 dni temu
Eksperyment, który chodził mi po głowie od zawsze to: Jaki wpływ na psucie zup ma zmiana temperatury i napięcia elektrycznego (przyjście burzy)? Od dziecka moja mama powtarzała mi, że trzeba szybko schować ugotowaną zupę, czy też gulasz do lodówki gdy tylko zagrzmi bo inaczej potrawa skwaśnieje i się zepsuje. Zawsze jej niedowierzałam, jednak po kilku razach gdy mój obiad skisł.... Nie jestem już tego taka pewna. Wiem, że psucie pokarmów winą rozwijających się bakterii (np z rodziny salmonella) w moim posiłku, jendak chciałabym sprawdzić czy takie czynniki towarzyszące burzom jak: zmiana ciśnienia amosferycznego, napięcia elektrycznego w powietrzu, temperatury powietrza mają rzeczywisty wpływ na szybkośc psucia pokarmów.
Jan Szerszeń
Jan Szerszeń 7 dni temu
Wpływ gatunków muzyki(dźwięków) na wzrost, rozwój i przebieganie procesów życiowych u wybranych roślin lub mikroorganizmów. Powszechnie znany jest wpływ muzyki na człowieka więc dlaczego nie spróbować z innymi organizmami. W skutek działania różnych tonacji i dźwięków moglibyśmy zmienić niektóre procesy zachodzące w organizmach i uzyskać nowe substancje pomocne w nowoczesnej medycynie.
Jakub Jabłoński
#konkurs Problem Badawczy; Czy mdma pozytywnie wpływa na przebieg sesji terapeutycznej rodziny, która ma problem z uporaniem się po starcie członka rodziny? Hipoteza: Mdma może pozytywnie wpłynąć na przebieg leczenia. Przebieg badania: Podczas sesji terapeutycznych pacjenci dostawaliby mikrodawki mdma i byli standardowo prowadzeni przez terapeutę. tak w duuużym skrócie (wiem ,że badania nad terapeutycznym zastosowaniem mdma były już ,lecz w przypadku ptsd.) Pozdrawiam
Emiś_ XD
Emiś_ XD 7 dni temu
Mam tą samą koszulke ;)
Ami :3
Ami :3 7 dni temu
WITOM
Roksana Dudkiewicz
Nie jestem ani w grupie zwolenników kotów, ani psów. Wiele osób twierdzi, że to psy są brudniejsze. Chciałabym przeprowadzić eksperyment, gdzie zebrałabym wymazy z języka, uszu, sierści i łapek aby móc to porównać i udowodnić, jak jest naprawdę.
Hania Soroka
Hania Soroka 7 dni temu
Czy to oznacza że będe mądrzejszy
Hania Soroka
Hania Soroka 7 dni temu
Ej mam taką samą koszulke
Miki LEMON
Miki LEMON 7 dni temu
Oto mój pomysł na doświadczenie emce Zbadaj DNA owoców i warzyw
Anna Śnietka
Anna Śnietka 7 dni temu
Zrobiłabym eksperyment, w którym sprawdziłabym, jak kolor napoju, który pijemy , wpływa na smak. I tak np. sok z jabłek zabarwiłabym na jasno czerwono, sok z pomarańczy na ciemno czerwono a sok z wiśni na fiolet. Wyniki mogą być serio ciekawe - wiedząc jak łatwo można oszukać umysł :')
H7O
H7O 7 dni temu
Chciałbym w ten sam sposób zbadać toalety w domu i w szkołach
jestem super
jestem super 7 dni temu
#konkurs To trochę drentwe, ale natchneła mnie lekcja biologii w szkole. Mamy za zadanie włożyć kość z kurczaka(taka surową) do słoika z Coca-Colą. Zadanie ma nam pokazać jak Coca-Cola działa na kości. Zastanawiał się czy nie pójść o krok dalej i może.... sprawdzić jak Coca-Cola działa na różne rzeczy- negatywnie lub pozytywnie. Tylko na trochę większą skalę. Może dalobys się dokładniej zbadać jak Coca-Cola działa na korozję? Albo tez cos bardziej złożonego. Można tez spróbować z innymi słodkim gazowanymi napojami. Przecież (chyba) nikt nie udowodnił, że tylko Coca-Cola splukuje kamień z kibla
Shaker
Shaker 7 dni temu
Często słyszymy od nauczycieli, że podczas przepisywania nasz mózg więcej zapamiętuje . Jednak czy aby na pewno? Chciałbym zaproponować eksperyment w którym sprawdzimy ilość i jakość zapamiętanej wiedzy w owym przypadku. Jedna z grup uczy się wyłącznie próbując zapamiętać tekst z np. tablicy, kartki ,telefonu - druga przepisując, trzecia- pierwsze przepisując, później ucząc się. Każda z grup ma tyle samo czasu na wykonanie zadań. Na końcu sprawdzam widzę jaką nabyli. Dodatkowo możemy dokładniej sprawdzić 2 i 3 grupę pod wzgledędem -jak wygląda ich pismo i czy przerzuca się to na ilosc zapamietanej wiedzy, a dokładniej czy osoby które mało skupiają uwagi na wyglądzie estetycznym pisma (oczywiście chodzi o to ze naturalnie piszą niewyraźnie/małoestetycznie )na kartce mają lepsze wyniki od osob które naturalnie piszą czytelnie i wyraźnie.
mańka bańka
mańka bańka 7 dni temu
Co się stanie jeśli zostawimy skłiszi w zamrarzarce na 24h lub jeśli zostawimy skłiszi w piekarniku??
SzamanX
SzamanX 7 dni temu
Jak działa magia i iluzja? - czy to się dzieje tylko w naszych głowach?
agnieszka Dragan
agnieszka Dragan 7 dni temu
Pomysł na eksperyment: ostatnio przeczytałam gdzieś że naukowcy stworzyli w pewnym rodzaju "pelerynę niewidkę" z drukarki. Materiał był cieńszy niż ludzi włos i składał się z nanowarstw srebra i izolatora. Załamywała światło widzialne tak że dawała iluzję niewidzialności. Jestem ciekawa jakby to wyglądało naprawdę.
Blum
Blum 7 dni temu
Aż muszę o tym poczytać.
piotruc91
piotruc91 7 dni temu
Należy przeprowadzić tyndalizację pożywki. Spasteryzować pożywkę po raz drugi po 48 godzinach, ponieważ przetrwalniki mają wyższą wytrzymałość. Po pierwszej pasteryzacji zaczynają kiełkować, druga je zabija.
Emilia K
Emilia K 7 dni temu
#konkurs Zbadałabym czy ludzie żyjący na diecie wegetariańskiej od urodzenia, będą żyli w symbiozie z większą ilością bakterii trawiących celulozę niż ludzie żyjący na normalnej zróżnicowanej diecie. Obserwowałabym od urodzenia te dwie grupy ludzi co rok sprawdzajac czy ilość bakterii trawiących celuloze w jelitach obu grup jest różna i jak zmieniaja sie te liczby ze wzrostem wieku ludzi.
kangurek kao
kangurek kao 7 dni temu
Trafiłem tu przez przypadek i ten kanał wymiata
Cornelia Junko
Cornelia Junko 7 dni temu
Dlaczego mamy sny?
Dominika Domi
Dominika Domi 7 dni temu
Pomysł na eksperyment #konkurs Chciałabym zbadać jak bardzo pod kątem mikroorganizmów różni się ślina psów żywionych na 4 sposoby: tylko karmą suchą, tylko karmą mokrą, dietą BARF, czym popadnie. Wykonanie: Zebranie próbek śliny od przynajmniej 4 psów z każdej grupy podczas różnych pór dnia, przed, po jedzeniu, kilkakrotnie. Do badania brane byłyby pod uwagę psy w podobnym, wieku i podobnym stanie zdrowia, tej samej rasy, prowadzące podobny tryb życia oraz tylko te, które mają doskonały stan uzębienia bez kamienia i nalotów. Eksperyment musiałyby poprzedzić kompleksowe badania zwierząt oraz przeprowadzenie eksperymentu w sterylnym pomieszczeniu po wcześniejszym umyciu zębów oraz pyska psa identycznym preparatem. To ogólny zarys mojego pomysłu, mam nadzieję, że okaże się dla was interesujący. Pozdrawiam serdecznie! :)
Aga Pyl
Aga Pyl 7 dni temu
Hipoteza: używanie jednej rzeczy z konieczności , rutynowo ,codziennie i bez przerwy zniechęca nas do używania tej rzeczy w czasie wolnym Jeśli w szkołach dzieci pisały by tylko na telefonach, używałyby e-podręczników itp. to mniej używałyby telefonów w czasie wolnym. To jest mój pomysł na eksperyment.
wiktoria xd
wiktoria xd 7 dni temu
Mam taką bluzkę😊😊💓💓
NAVIXER
NAVIXER 7 dni temu
a do tej pory lizałem telefon xD ps. nie pytajcie...
Zuzia ;3 #KKK
Zuzia ;3 #KKK 7 dni temu
Jestem waszym psem hauhau xD
celebezz
celebezz 7 dni temu
Ja chetnie z prowadzaca zrobie eksperyment. Jej ciasny dziewiczy odbyt + moj wielki bialy penis + żel do USG. Kto by chcial obejrzec daje like.
Natalia Granat
Natalia Granat 7 dni temu
Moja pani od biologii kazała nam zrobić doświadczenie to bimy czy kwiatek po podlaniu go wodą z atramętem się zabarwi jednak niemożna robić prezentacji gdysz komputery się popsuły a nikt z nas niema drukarek
Zuzu Tarazewicz
Zuzu Tarazewicz 8 dni temu
Tego jest dość sporo, ale jest jedno takie doświadczenie, które można z łatwością przygotować w domu, z większych urządzeń jest potrzebny głośnik (najlepiej subwoofer). Doświadczenie wygląda następująco: Problem badawczy: Wpływ emitowanych fal dźwiękowych na Płyn Nienewtonowski. Hipoteza: Pod wpływem fal dźwiękowych Płyn Nienewtonowski swoimi właściwościami nie spełnia warunków Hydrodynamicznego Prawa Newtona. Potrzebne do eksperymentu są: Głośnik Coś nieprzepuszczającego cieszy, tj. np. folia aluminiowa. skrobia ziemniaczana i woda do przygotowania Płynu Nienewtonowskiego. Nawet jeżeli nie wygram moglibyście pokazać to na swoim kanale. Dla wielu brzmi nieciekawie, bo to w końcu fizyka, ale taki płyn może przynieść dużo frajdy. :)
ReklamySąJednakFajne
Zbadaj mikroby pochodzące z poza ziemi, przygotuj dla nich taką samą pożywkę jak na filmie wyżej c:
Wershi
Wershi 8 dni temu
ooo szkoda ze nie mam możliwości *zal zal zal*
JerryXP
JerryXP 8 dni temu
Ja bym chciał zbadać coś takiego : Teza by brzmiała czy ludzka ślina podczas pocałunku z obcą osobą wybije wszystkie albo znaczną część drobno ustrojow wchodzących w skład śliny tej drugiej osoby. Do badań by posłużyła para obcych sobie osób, które by się pierwszy raz pozalowaly oraz jedna para osób, które się stale całują dla kontrastu. Przed i po pocslunku wszystkie te osoby by oddały próbkę śliny do pojemnika badawczego. Pozdrawiam ^^
Piotr Moszczyński
XD
Apple hamster Blanka
Bluzka z rezervt (mam taką samą)
Joanna B
Joanna B 8 dni temu
#KONKURS Pasożyty - na samą myśl większość z nas ma gęsią skórkę, urywa jak najszybciej ten temat i z pewnością zgodnie stwierdzi, że nigdy nie chciałabym mieć takiego "towarzysza". Czy aby na pewno? Niekoniecznie! Każdy z nas ma własnego pasożyta, a jest nim nużeniec! Jest ale go nie widać - może by tak pomóc mu się ujawnić z pomocą mikroskopu? ;)
_karinæ
_karinæ 8 dni temu
Jejku ty masz z 200 IQ😱
au au
au au 8 dni temu
EKSPERYMENT: wpływ elektrowstrząsów o różnej częstotliwości na zachowania społeczne u szczurów.
Weto Mato
Weto Mato 8 dni temu
Zaciekawiłem się także tą różnicą odcisków waszych i Zuzi . Ciekawym eksperymentem było by też sprawdzenie innych gatunków zwierząt jakie u nich pojawiły by się mikroby bo napewno są różnorodne
Weto Mato
Weto Mato 8 dni temu
Albo wyhodować napis E=mc◼
Weto Mato
Weto Mato 8 dni temu
Albo doświadczenie takie kolorowe jakie kolory można wyhodować z bakterii
Weto Mato
Weto Mato 8 dni temu
Tylko bakterie ? Czy może coś więcej
Weto Mato
Weto Mato 8 dni temu
Jakie organizmy można wyhodować w warunkach domowych?
Weto Mato
Weto Mato 8 dni temu
Ja to bym zrobił doświadczenie jak bardzo zaawansowaną bakterię można wyhodować w warunkach domowych
_Nanzig_
_Nanzig_ 8 dni temu
Idąc szalkami, ja robilam esperyment patrzac na mikroorganizmy w powietrzu: sala labolatoryjna, korytarz ogolnodostepny, korytarz dla chemików, parapet na zwenatrz okna ;)
kaśka kowalska
kaśka kowalska 8 dni temu
Konkurs.Ciekawym eksperymentem było by sprawdzenie czy takie substancje jak nikotyna czy alkohol wpływają niekożystnie na rośliny. Próbą badawczą były by rośliny, które mają kontakt z nikotyną lub alkoholem. Według mojej hipotezy rosły by gorzej niż rośliny w naturalnych warunkach.
Następny
Eminem - Venom
10 dni temu
Parkour Atlas
4 dni temu